Cara Mengira Kos Bersama Menggunakan Kaedah Nilai Jualan Relatif

Sebilangan besar syarikat membuat lebih daripada satu jenis produk. Namun, tidak mungkin memiliki barisan pemasangan yang terpisah untuk setiap produk, yang bermaksud mungkin ada satu atau lebih langkah dalam proses di mana terdapat produksi bersama. Titik pemecahan adalah titik di mana pengeluaran bersama berhenti dan pemprosesan untuk produk berasingan bermula. Kaedah nilai-penjualan relatif memperuntukkan kos berdasarkan nilai jualan relatif masing-masing yang dihasilkan dari proses pengeluaran bersama.

1

Dapatkan kos pengeluaran bersama, yang biasanya tersedia secara dalaman. Sebagai contoh, syarikat kuki akan mengetahui kos ramuan dan tenaga kerja yang diperlukan untuk membuat adunan sebelum syarikat mengubahnya menjadi pelbagai jenis kuki.

2

Dapatkan harga jualan dan jumlah produk yang dihasilkan dari proses pengeluaran bersama. Dalam contoh syarikat cookie, jika anda menganggap bahawa adonan dalam setiap kumpulan pengeluaran berharga $ 10,000, syarikat itu menghasilkan 3,000, 2,000 dan 1,000 paun coklat chip, kismis dan almond fudge cookies untuk setiap kumpulan dan menjualnya pada harga $ 3, $ 4 dan $ 5 per paun , masing-masing, maka jumlah harga jualan setiap kumpulan adalah sama dengan ($ 3 dikalikan dengan 3.000) ditambah ($ 4 dikalikan dengan 2,000) ditambah ($ 5 dikalikan dengan 1.000), atau $ 9.000 ditambah $ 8.000 ditambah $ 5.000, atau $ 22.000.

3

Bahagikan nilai jualan setiap produk dengan jumlah penjualan untuk menentukan nilai jualan relatif setiap produk. Teruskan dengan contoh, nilai jualan relatif adalah sekitar 0,41 ($ 9,000 dibahagi dengan $ 22,000), 0,36 ($ 8,000 dibahagi dengan $ 22,000) dan 0,23 ($ 5,000 dibahagi dengan $ 22,000) untuk biskut coklat chip, kismis dan almond fudge.

4

Hitung kos bersama untuk setiap produk menggunakan nilai jualan relatif. Untuk menyimpulkan contoh, kos bersama ialah $ 4,100 (0,41 dikalikan dengan $ 10,000) untuk cip coklat, $ 3,600 (0,36 dikalikan dengan $ 10,000) untuk kismis dan $ 2,300 (0,23 dikalikan dengan $ 10,000) untuk kuki almond fudge. Tambahkan kos produk individu dan sahkan bahawa jumlahnya sama dengan jumlah kos pengeluaran bersama.